איך לדייק את התזרים?

במדריך הזה נעבור צעד-צעד כדי לוודא שאנחנו משתמשים בתזרים בצורה המיטבית.

דני avatar
נכתב על ידי דני
עודכן לפני יותר משבוע

אחרי שנרשמים לשירות ומקבלים את התזרים, יש כמה פעולות שכדאי לעשות כדי שהוא יהיה כמה שיותר מעודכן ומדויק. באופן כללי, ככל שיותר נלמד את המערכת, ככה היא תוכל ללמוד אותנו, ונקבל יותר ערך מהתזרים 🌻

שלב 1

להכנס לעמוד חשבונות מחוברים דרך התפריט הראשי, ולוודא שכל חשבונות הבנק והאשראי מחוברים באופן תקין במערכת.

שלב 2

בשלב השני כדאי לצפות בסרטון של איך התזרים בנוי כדי להבין את התזרים ולערוך אותו בצורה הטובה ביותר.

שלב 3

לפני שנתחיל במעבר על התזרים כדאי לזכור 2 כללי מפתח חשובים:

👈 כלל ראשון - המערכת תזהה הוצאה או הכנסה קבועה רק אם היא ירדה גם בחודש הקודם והיא מוגדרת ככזו. לכן במקרה שבו המערכת לא מזהה את צפי ההוצאה/הכנסה בתזרים של החודש הנוכחי - אפשר לחפש אותה בקטגוריה של הוצאות או הכנסות משתנות בתזרים של החודש הקודם, ולהגדיר כקבועה. לאחר מכן צריך לרענן את התזרים, וזה יופיע גם כצפי בחודש הנוכחי.

👈 כלל שני - המערכת קוראת את כל התנועות שמופיעות בחשבונות הבנק והאשראי ובונה מהן את התזרים, במקרה שבו היא מציגה גם תנועות שהן לא חלק מהתזרים החודשי, אפשר להגדיר אותן כ״לא תזרימיות״ וככה למחוק אותן מהתזרים.

נתחיל במעבר על התזרים:

הכנסות:

נגלול לחלק התחתון של התזרים ונעבור על ההכנסות - אלו שבצבע ירוק.

👈 בהכנסות הקבועות נוודא שהמשכורות, הקצבאות וכל הכנסה קבועה אחרת מופיעה. במקרה שלא - אפשר לפעול לפי הכלל שכתוב בפסקה למעלה.

👈 בהכנסות המשתנות נבדוק:

- אם יש כאלו שנכנסות בכל חודש באופן קבוע, כדאי להגדיר אותן כקבועות.

- אם יש תנועות שמופיעות אבל הן לא חלק מהתזרים החודשי (למשל הכנסה מפיקדון), אפשר להגדיר אותן כ״לא תזרימיות״ וככה להוציא אותן מהתזרים החודשי.

איך מעבירים הכנסה מקטגוריה אחת לאחרת? צריך ללחוץ על שלוש הנקודות שמשמאל להכנסה הרלוונטית, ואז ללחוץ על ״להעביר הכנסה למקום אחר״ ולבחור בקטגוריה הרצויה.

הוצאות:

👈 נגלול עוד למעלה עד שנגיע להוצאות הקבועות - אלו שבצבע סגול. נודא שהן אכן צפויות לצאת במהלך החודש בסכומים מתאימים. במקרה שיש שינוי - אפשר לערוך את הסכום של צפי ההוצאה או למחוק אותה באופן כללי.

איך עורכים/מוחקים צפי של הוצאה קבועה? פשוט לוחצים על שלוש הנקודות שמשמאל להוצאה, לוחצים על ״עריכת צפי״, מעדכנים את הסכום הצפוי ולוחצים על ״עדכון הסכום הצפוי״.

👈 נמשיך לגלול למעלה עד שנגיע לקטגוריות במעקב - בצבע כחול.

אלו קטגוריות עבור הוצאות שאנחנו עושים לעיתים קרובות ולכן נרצה שהמערכת תצפה את הסכום שנוציא עליהן ותאפשר לנו לעקוב אחריהן באמצעות הקטגוריה.

שם כדאי לוודא שצפי הסכום שנוציא בקטגוריה, תואם לסכום שנוציא במהלך החודש. אפשר לשנות את הסכום בהתאם לצורך, וגם להוסיף קטגוריה חדשה או למחוק אם מדובר במעט הוצאות.

איך משנים את סכום ההוצאה החודשית הצפוי על הוצאות במעקב? פשוט פותחים את התפריט של הקטגוריה (בצורת 3 נקודות מצד שמאל), בוחרים ב״עריכת סכום״, מכניסים את הסכום החדש ולוחצים על ״עדכון הסכום הצפוי״.

איך מוסיפים קטגוריה למעקב? גוללים למטה בתזרים עד שמגיעים ל״הוספת קטגוריה למעקב״ לוחצים על כפתור הפלוס, בוחרים קטגוריה מהרשימה ולוחצים על ״המשך״.

איך מוחקים קטגוריה במעקב? צריך ללחוץ על 3 הנקודות בצד שמאל של הקטגוריה הרלוונטית, ואז לבחור ב״מחיקה מהתזרים״. אם יש הוצאות בקטגוריה הזו, הן יועברו מהקטגוריה שנמחקה ל״הוצאות משתנות״.

👈 נגיע להוצאות המשתנות - צבע צהוב. שם נראה את כל ההוצאות המשתנות שעשינו במהלך החודש לפי חלוקה לשבועות.

👈 החלק העליון של התזרים יציג כמה כסף נשאר להוציא על הוצאות משתנות עד סוף השבוע, זה יהיה בצבע ירוק. כדי להגיע למטרה ולסיים את החודש בתזרים חיובי - המטרה היא לא להוציא יותר כסף על הוצאות משתנות מאשר הסכום הזה.

אם לא נשאר כסף להוצאות משתנות החודש, המערכת תציג בצבע אדום, בכמה כסף חרגנו מהתזרים, כלומר מה גובה היתרה השלילית.

שלב 4

השלב הרביעי מתחלק לשתי אפשרויות שונות:

👈 אפשרות אחת - כשהמערכת מציגה שהחודש עומד להסתיים עם תזרים שלילי. כדאי לזכור שזו רק ההתחלה, ואתם כבר בדרך הנכונה לצמוח 🌱

מומלץ מאוד לקרוא את המדריך שלנו לתזרים שלילי ולהיעזר בו.

👈 אפשרות שניה - כאשר התזרים הוא חיובי, והיתרה להוצאות משתנות גבוהה.

במקרה כזה אפשר לעדכן את היעד החודשי בסכום שאותו נרצה לשים בצד. ככה המערכת לא תחשב אותו בתזרים ככסף שאפשר להוציא במהלך החודש.

אם נרצה גם לחסוך בפועל לטווח קצר - אפשר גם להכנס בתפריט ל״השקעה לטווח קצר״ ולראות שם את האפשרות להשקעה דרך חברת Fair בקרן כספית. אפשר גם לקרוא את המדריך שמסביר מה היא קרן כספית ומה היתרונות וחסרונות שלה.

אם נרצה לחסוך לטווח ארוך אפשר ללחוץ על ״חסכונות עם RiseUp״, לפתוח קופת גמל להשקעה במיטב, ולהפקיד אליה חיסכון בכל חודש. אפשר לקרוא על זה עוד פרטים פה.

שלב 5

עכשיו הגיע הזמן לעבוד עם התזרים בשיגרה.

על כל הוצאה או הכנסה חדשה שתופיע בתזרים, המערכת תתריע לנו בעזרת נקודה ירוקה.

בכל פעם שנראה נקודה ירוקה - כדאי להעביר את ההוצאה או הכנסה למקום הנכון עבורה בתזרים ולהמשיך לדייק אותו כל הזמן.

כדאי גם לזכור

אנחנו כאן איתכם, אפשר לפנות אלינו בצ׳אט שבתזרים בכל שאלה.

ואפשר גם למצוא תשובות להרבה שאלות במדריך שהכנו כאן.

האם קיבלת תשובה לשאלתך?